Lehet, újra kell írni az ember történetét, a feltételezésekkel ellentétben akár négyszázezer évvel ezelőtt is kialakulhatott a Homo család. Legalábbis erre az új megállapításra jutottak a tudósok egy most felfedezett új lelet kapcsán.
Részletek a tovább mögött!
Etiópiában ugyanis fél bal alsó állkapcsot találtak, amelyen öt fog van. Így a Homo család kialakulása négyszázezer évvel korábbra tehető, mint azt eddig a tudósok feltételezték. Meglehet, hogy 2,8 millió évvel ezelőtt élhetett. Mindezt egy nemzetközi tudóscsapat állítja a Science magazin legfrissebb cikkében. A tényt állítólag a 2013-ban talált csontvázmaradványok támasztják alá.
Paleontológusok az afrikai országban találtak egy alsó bal állkapocs felét, amelyen öt fog van. Az állkapocs formájából és a fogak elhelyezkedéséből állítólag azt a következtetést lehet levonni, hogy az állkapocs tulajdonosa a Homo család tagja volt, nem pedig az Australopithecus emberős, amelynek legrégebbi képviselőjének fosszíliája 3,2 millió éves, amit 1974-ben találtak Etiópiában és Lucy névre kereszteltek.
"Az új lelet az evolúció következő bizonyítéka." - magyarázta az APA hírügynökség szerint Fayal Bibi, aki a berlini természettudományi múzeumban részt vett az újonnan megszerzett ismeretek kiértékelésében.
Az emberi tulajdonságjegyek már állítólag korábban is megjelenhettek, mint azt ezidáig feltételezték. Egyelőre azonban a nagy összerakósban még vannak hiányzó részletek. "Most már valamivel többe tudunk, azonban a teljes történetet még mindig nem ismerjük." - fogalmazott Bibi.
A 2,5 millió évvel ezelőtti korból vajmi kevés ismeret van az akkori korai emberszabásúak létezéséről, A ma élő Homo sapiens, ami már mintegy kétszázezer éve létezik, az emberi faj egyetlen ma is létező ismert tagja.
A tudósok számára még kellőképpen még nem tisztázódott, hogyan is nézhetett ki az a korai ember, akinek állkapcsa egy részét nemrég megtalálták. Annyi azonban bizonyos, hogy akárcsak Lucy, ő is felegyenesedve járt. Az erdőkben élt abban a korban, amikor antilopok, őselefántok, vízilovak, krokodilok és halak is léteztek.
Nem világos, hogy a korai ember vadász volt-e és hússal táplálkozott-e, vagy lakóhelyet épített-e és tüzet is gyújtott-e. "Feltételezhetjük, de nem tudjuk biztosra." - mondta Bibi. A legrégebbi munkaeszközök, amiket ismerünk, azok 2,6 millió évesek.
A mai Etiópiát a számos fosszíliáknak köszönhetően az emberiség bölcsőjének tekintik.
Az Afra terület Ledi Geraru térségében most feltárt lelet a Homo habilis (ügyes ember) elődjéé lehetett. Véli Fred Spoor, a lipcsei Max Planck Intézet evolóciós antropológia egyik kutatója.
Az ügyes ember alakját a Tanzániában talált, mintegy 1,8 millió éves lelet alapján rekonstruálták a tudósok. Az agy nagyságának mellett éppen az állkapocs egy fontos része a külalak meghatározásához. Írják mások a Nature című tudományos folyóiratban.
A most megtalált lelet. Fotó - Brian Villmoare
"A korai emberek különféle fajtáinál összetett statisztikai elemzések mutatják az alsó állkapocs formai különbözőségeit. Ezen különbségek néha olyan nagyok, mint a csimpánzok és a ma élő emberek között." - mondta Philipp Gunz, a Max Planck Intézet másik munkatársa.
A lipcsei tudósok szerint szerencse, hogy Etiópiában éppen az alsó állkapocs egyik részét találták meg.
-prominent-
forrás: Science magazin